Lea Thorning

Body-SDS kropsterapeut, Musiker, Kakao ceremonier

Lea Thorning

Body-SDS kropsterapeut, Musiker, Kakao ceremonier

Formålet med Tinkuy er at aktiviteterne i huset hjælper medlemmerne til at mærke sig selv gennem bevægelse i krop, sind og ånd.

Lea Thorning bidrager til dette formål ved at tilbyde behandling. Du kan læse mere om Leas behandlingsmuligheder til højre.

Jeg har en 3 årig uddannelse som krops terapeut hos Body-sds med efterfølgende efteruddannelse i 1 1/2 år hvor jeg arbejdede som krops terapeut i body-sds centeret.

Jeg har nu mere end 10 års erfaring og har arbejdet med alt fra div.fysiske skader samt emotionelle kriser, livs kriser og stress.

Body-sds er en dybdegående fysisk massage som arbejder med krop, psyke, hjerte og spiritualitet som en helhed.

Krop og psyke hænger sammen og fordi massagen går så dybt, forløser den ofte også emotionelle og mentale blokeringer som kan have sat sig i kroppen. 

Nogle gange får du øvelser med hjem som kan være med til at forbedre din fysiske tilstand og dit psykiske velvære.

Jeg tjekker ikke ofte min mail, så den bedste måde at kontakte mig er på tlf: 41588800

Ring el. send en SMS for at høre mere eller for at booke en tid.

Som udgangspunkt koster en behandling: 700kr, men hvis du er studerende eller af andre årsager har en stram økomomisk så ring og så finder vi ud af noget sammen <3

 

Jeg har igennem 25 år arbejdet aktivt med min egen healings process og denne ballast og erfaring bruger jeg nu i mit arbejde som terapeut og spaceholder.

Jeg har arbejdet med temaer som depression, lavt selvværd, spiseforstyrrelser, fysisk og psykisk vold, posttraumatisk stress, seksuelle overgreb, shamanisme, at finde ind til min egen essens og styrke,  meditation og forbindelse med intuition og indre guidance... jeg har arbejdet med div. terapeuter og terapiformer igennem årene og har rejst meget igennem de sidste 10 år. For hver rejse har jeg lært mangt og meget om livets mangfoldighed her på jorden...  altsammen noget jeg nu bruger som resourser i mit terapeutiske arbejde og som spaceholder.

 

Jeg er også musiker og afholder kakaoceremonier og kvindegrupper.

Du kan lytte til min musik på:

https://missgreendream.bandcamp.com

 

<3 Lea <3